Liposomy - nanonośniki substancji czynnych

Sesja Open Innovation: Liposomy są obecnie jednymi z wiodących systemów dostarczania substancji czynnych. Dzięki swojej pęcherzykowatej budowie mogą w swym wnętrzu zamykać zarówno substancje o charakterze hydrofilowym jak i hydrofobowym. Zastosowanie liposomów jako nośników dla leków pozwala na zdecydowanie zwiększenie ich dostępności, zmniejszenie toksyczności oraz poprawienie ich parametrów farmakokinetycznych jak i farmakodynamicznych, co bardzo często przekłada się na zwiększony efekt biologiczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku leków przeciwnowotworowych gdzie zastosowanie nanonośników pozwala zdecydowanie poprawić efekt terapeutyczny. Substancje czynne zamknięte wewnątrz liposomów mogą być podawane zarówno dożylnie, naskórnie jak i doustnie.

Firma Synthos obecnie rozbudowuje swoje laboratorium liposomowe pozwalające na opracowywanie innowacyjnych formulacji liposomowych do różnych zastosowań. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujemy wprowadzić na rynek formulacje kosmetyczne zawierające wysokiej klasy liposomy. W perspektywie paru lat wraz z innymi partnerami planujemy opracować innowacyjne liposomowe formulacji produktów leczniczych.

Celem firmy Synthos SA jest stworzenie innowacyjnych systemów dostarczania substancji czynnych opartych na nanośnikach pozwalających na zdecydowane poprawienie parametrów terapeutycznych substancji czynnych. W związku z powyższym szukamy partnerów zainteresowanych uzyskaniem rozwiązań w postaci innowacyjnych formulacji dla własnych substancji. Firma Synthos oferuje współpracę przy opracowywaniu innowacyjnych formulacji liposomowych zarówno dla nowych substancji czynnych o potencjale leczniczym jak i leków generycznych, czy też dla zastosowań kosmetycznych.

Poznaj prezentera:

Dominik Lipka, Synthos S.A. Ul. Chemików 1 32-600 Oświęcim ,

E: Dominik.lipka <at> synthosgroup.com