THE SEABIN PROJECT, czyli jak zebrać fundusze na ochronę środowiska

Wystarczy prosty pomysł przedstawić w ciekawy sposób grupie osób, którym na czymś zależy.

Andrew Turton – budowniczy łodzi, żeglarz i surfer oraz Pete Ceglinski, projektant przemysłowy i również surfer stworzyli proste urządzenie: automatyczny śmietnik, zbierający pływające w wodzie odpady, oleje, paliwa i detergenty. Seabin to rewolucja w technologii oczyszczania basenów wodnych – wynalazek przeznaczony dla basenów portowych, pływających doków, śródlądowych dróg wodnych, zamieszkałych jezior i klubów jachtowych. Ze względu na niewielki rozmiar, można go wygodnie przymocować do super jachtów i łodzi motorowych.

nacho-y-marta-3-logoPrototyp urządzenia przeszedł już wiele testów zdobywając uwagę ekspertów. Aby zrealizować swój projekt, Turton i Ceglinski zbierają fundusze za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Indiegogo w kampanii :

„Cleaning the oceans one marina at a time”. 

Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na udoskonalenie pomysłu i uruchomienie systematycznej produkcji SEABINa.  Prototyp przechodzi obecnie końcową fazę testów w „Real Club Nautic” – Marina i Yacht Club z siedzibą w Palma De Mallorca. Rozpoczęcie sprzedaży nastąpi w połowie 2016 roku.

h82fsyfiavw9isf4iujrTwórcy SEABINa wychodzą z założenia, iż walkę z zanieczyszczeniami należy rozpocząć blisko źródła problemu, w otoczeniu możliwie kontrolowanym. Przystanie, porty i zamknięte przestrzenie są miejscem idealnym ponieważ stanowią akweny zamknięte, wewnętrznie wolne od burz i sztormów. Na otwartej powierzchni, wiatr i prądy bezustannie przemieszczają zanieczyszczenia, które ostatecznie zatrzymują się w różnego rodzaju naturalnych lub sztucznych zbiornikach. Matka natura dosłownie podrzuca nam śmieci, by pozwolic je złapać. Efektem tej pozornie prostej obserwacji jest projekt SEABIN. Zapewne nie uda się zebrać wszystkiego, ale to na pewno niezwykle obiecujący początek.

JAK TO DZIAŁA?

x5ijc0szqlhfynj95ls3To bardzo proste. SEABIN pływa zanurzony w wodzie, połączony rurami do znajdującej się na brzegu pompy wodnej (stacji dokującej). Woda wlewa się do zanurzonego kosza jednocześnie wciągając pływające po powierzchni przedmioty i płyny. Śmieci zbierają się w koszu, natomiast zanieczyszczona woda jest wypompowywana przez otwór w dnie pojemnika do góry i dalej przepływa przez separator zainstalowany z pompą w stacji dokującej. Czysta woda spływa z powrotem do zbiornika. Wymianie podlegają filtr na odpady stałe, czyli worek zainstalowany w koszu oraz filtr separatora zainstalowany w pompie. Zasilanie następuje z miejsca, gdzie zainstalowana jest stacja dokująca. Proces oczyszczania może być ciągły – 24/7.

qoo14wy8skmneonxl4xx

Kampania crowdfundingowa

Ciekawa jest kampania, która kierowana jest w pierwszej kolejności do członków klubów jachtowych, surfingowych i innych podobnych społeczności emocjonalnie związanych z wodą  i naturą. Kluby jachtowe mogą – w zamian za dotację do projektu – otrzymać tytuł Ambasadora Oceanu. Indywidualne osoby mogą wesprzeć projekt zamawiając różnego rodzaju gadżety z logiem SEABIN lub reprodukcje obrazujące piękno naturalnie czystej wody.

Strona oficjalna projektu: http://www.seabinproject.com/

bxdiahmdbqx9xieiwppv

PODZIEL SIĘ