Wykorzystanie mikroorganizmów w domowej produkcji żywności

Głównym założeniem projektu jest opracowanie technik liofilizacji dla szerokiego zakresu mikroorganizmów, które mogą być wykorzystane w domowej produkcji piwa. Na terenie Polski produkowane są tylko szczepionki w formie płynnej, natomiast szczepionki liofilizowane są oferowane tylko przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Szczepionki liofilizowane są bardziej trwałe w stosunku do szczepionek płynnych co oznacza, że są stabilne przez dłuższy okres czasu, a ryzyko zakażenia niepożądanymi mikroorganizmami jest bardzo niskie. Przewidywany czas realizacji projektu wynosi 12 miesięcy.

Projekt wymaga dofinansowania na opracowanie technik liofilizacji dla szerokiego spektrum mikroorganizmów, które mogłyby znaleźć zastosowanie w produkcji rzemieślniczych piw. Jak dotąd tego typu szczepionek nie produkowano w Polsce. Firma, która wyrazi chęć współpracy będzie miała pierwszeństwo w ich produkcji, użytkowaniu i sprzedaży. Ponadto, dzięki opracowanym technikom zaistnieje możliwość zabezpieczenia dzikich szczepów drobnoustrojów oraz komponowania nowych mieszanek drożdży i bakterii, które mogą znaleźć zastosowanie w browarnictwie.


Poznaj prezentera:

Tomasz Syguła

Tomasz Syguła

Na co dzień student Technologii żywności oraz Browarnictwa i Słodownictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Od czterech lat pasjonat piwowarstwa oraz piwowar domowy z sukcesami na ogólnopolskich konkursach piw domowych. Swoje pasje pogłębia zawodowo jako ekspert w ramach projektu SPIN – Centra Transferu Wiedzy w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagielońskiego oraz jako pilot wycieczek piwnych dla zagranicznych turystów. W chwili gdy nie jest zajęty codziennymi obowiązkami można go spotkać w górach, kuchni – gdzie spełnia się jako kucharz amator lub przed ekranem gdzie jest pochłonięty wyścigami Formuły 1 lub filmem.


Zapraszamy do wysłuchania całej prezentacji podczas tegorocznej edycji
Life Science Open Space.
Kiedy?
19.10.2016, godz. 9:00-20:00
Gdzie?
ICE Centrum Kongresowe | ul. Marii Konopnickiej 17 | Kraków

http://lsos.info/

PODZIEL SIĘ