Wykorzystanie MSC

Technologia bioprintingu wykorzystuje mechanizm działania drukarki 3D jednak użytym materiałem są tutaj żywe komórki. Dlatego jest to obecnie najbardziej zaawansowana i skomplikowana technologia, w obrębie technologii drukowania 3D.

Druk narządu w dużym uproszczeniu polega na pobraniu komórek zdolnych do namnażania, które następnie multiplikuje się w laboratorium. Następnie – w uproszczeniu – ładuje się je do tonera, tworząc tzw. biotusz. Następnie drukarka naprzemiennie drukuje warstwy komórek oparte na „rusztowaniu” z syntetycznego żelu. Gdy całość zostanie już wydrukowana, tkance pozwala się dojrzeć, a potem usuwa hydrożel. W ten sposób powstają protezy stworzone z naturalnych tkanek pacjenta.

Druk trójwymiarowy z żywych komórek, otworzy nową erę w transplantologii. Biodrukowanie ludzkich narządów zdatnych do przeszczepu to prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany przełom w medycynie XXI wieku. Z kolei regeneracyjny druk komórek skóry 3D pozwoliłby na zupełnie nowe sposoby leczenia uszkodzeń skóry.

Technologie trójwymiarowego druku rozwijają się – wciąż opracowywane są sposoby tworzenia rusztowań komórkowych oraz wykorzystania różnorodnych typów komórek w taki sposób aby stworzyć w pełni funkcjonalny narząd.

Cel:
Chcemy stać się partnerem zespołu opracowującego technologie bioprintingu, któremu dostarczymy różne komórki do badań i testów. Do finalnej fazy testów (wszczepiania biodrukowanej tkanki bądź narządu) dostarczymy zwierzęta.

Dlaczego:

  • Mamy opanowane wyprowadzanie linii komórek multipotencjalnych, mezenchymalnych od rożnych gatunków zwierząt.
  • Możemy dostarczyć komórki somatyczne wyprowadzone od rożnych zwierząt gospodarskich (świnia, koza, owca, koń, krowa).
  • Ponadto, możemy dostarczyć komórki zarodkowe (uzyskane w wyniku zapłodnienia in vitro od krów, świń czy kóz).
  • Posiadamy też zwierzęta transgeniczne – świnie o obniżonej barierze immunologicznej z uwagi na knockout genów zaangażowanych w odpowiedz immunologiczną dawca świnia-biorca człowiek.
Oferta, czyli cel prezentacji

Możemy dostarczyć wszystkie typy komórek pod względem stopnia zróżnicowania: totipotencjalne-zarodkowe, multipotencjalne-mezenchymalne i zróżnicowane-somatyczne do druku trójwymiarowego z żywych komórek od zwierząt takich gatunków jak: świnia, koń, koza, owca, krowa.

Posiadamy również odpowiednie zaplecze do prób biologicznych, klinicznych na zwierzętach. Zaplecze to, to dostęp do zwierząt (świnia, owca, koza, królik), możliwość wystąpienia o zgodę do komisji etycznych, sale operacyjne, opieka weterynaryjna.


O Prezentującym

Jolanta Opiela

Jolanta Opiela

Dr hab. Jolanta Opiela Prof. IZ-PIB
Kierownik Zakładu Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji
Instytut Zootechniki PIB
ul. Krakowska 1, 32-083 Balice
tel: +48 666 081 164

 
 


Zapraszamy do wysłuchania całej prezentacji podczas tegorocznej edycji
Life Science Open Space.
Kiedy?
11.10.2018, godz. 9:00-22:00
Gdzie?
ICE Centrum Kongresowe | ul. Marii Konopnickiej 17 | Kraków

Life Science Open Space 2018