Zaburzenia hiperpigmentacyjne skóry

Zaburzenia hiperpigmentacyjne skóry to jeden z głównych problemów estetycznych wśród klientów salonów kosmetycznych oraz gabinetów medycyny estetycznej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, palenie tytoniu, przyjmowanie niektórych preparatów farmakologicznych czy też fizjologiczny proces starzenia się skóry to najczęstsze przyczyny nadmiernej syntezy i nierównomiernej dystrybucji melaniny w naskórku. Z uwagi na skalę problemu, poszukiwanie innowacyjnych składników preparatów kosmetycznych zapobiegających powstawaniu przebarwień jest w centrum zainteresowania współczesnej branży kosmetologicznej.

Melanogeneza to wieloetapowy proces biochemiczny, w którym najważniejszą rolę odgrywa tyrozynaza – enzym katalizujący ortohydroksylację tyrozyny do L-dihydroksyfenoloalaniny (L-DOPA). Większość stosowanych we współczesnych kosmetykach substancji hamujących syntezę melaniny oddziałuje bezpośrednio na aktywność tyrozynazy lub też hamuje ekspresję tego enzymu w melanocytach. Doniesienia naukowe ostatnich lat pokazują, że oprócz znanych od dawna inhibitorów tyrozynazy, takich jak kwas kojowy czy arbutyna, wiele innych substancji pochodzenia naturalnego może negatywnie wpływać na aktywność tyrozynazy, a tym samym stanowić potencjalne składniki aktywne kosmetyków przeciwko przebarwieniom. Wiele z nich oprócz ujednolicenia kolorytu skóry posiada również dodatkowe pożądane właściwości pielęgnacyjne, zwiększając tym samym zakres korzystnego działania kosmetyku na skórę.

Oferta, czyli cel prezentacji

Celem niniejszej prezentacji jest przedstawienie opisanych w ostatnich latach inhibitorów melanogenezy pochodzenia naturalnego, z uwzględnieniem ich dodatkowych funkcji jako aktywnych składników preparatów pielęgnacyjnych. Przedstawiono również przegląd metod eksperymentalnych, wykorzystywanych w badaniach nad innowacyjnymi, skutecznymi inhibitorami melanogenezy, będących w ofercie Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ.

Oferta otwartej innowacji skierowana jest do producentów surowców i preparatów kosmetycznych, którzy zamierzają opracować i wdrożyć do swojej oferty innowacyjne produkty o wysokim, udowodnionym naukowo potencjale antyhiperpigmentacyjnym.


O Prezentującym

Marcelina Strzępek

Marcelina Strzępek

Mgr inż. Marcelina Strzępek – Technolog w Centrum Wdrożeniowo – Usługowym Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, naukowiec, dydaktyk. W swojej pracy naukowej zajmuje się tworzeniem formulacji preparatów kosmetycznych o wysokiej zawartości związków bioaktywnych oraz badaniem ich wpływu na skórę oraz optymalizacją receptur pod kątem biodostępności wybranych składników.


Zapraszamy do wysłuchania całej prezentacji podczas tegorocznej edycji
Life Science Open Space.
Kiedy?
11.10.2018, godz. 9:00-22:00
Gdzie?
ICE Centrum Kongresowe | ul. Marii Konopnickiej 17 | Kraków

Life Science Open Space 2018