Telerehabilitacja mięśni dna miednicy kobiet

Mięśnie dna miednicy (popkulturowo, ale niezgodnie z medyczną nomenklaturą zwane mięśniami Kegla) odgrywają ogromną rolę w życiu kobiet. Ich dysfunkcje tj. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, pogorszenie jakości życia seksualnego dotykają więcej niż połowy populacji kobiet (sportsmenki, kobiety po porodzie, w ciąży, w okresie menopauzy). U ponad 80 % kobiet po porodzie naturalnym dochodzi do uszkodzeń́ i osłabienia przepony miednicy, a u 38-50% rozwiną̨ się̨ objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Świadomość problematyki i profilaktyka praktycznie teraz nie występuje. Powodem jest wstyd do rozmowy o problemach, nudne ćwiczenia z ogromną trudnością w prowadzeniu ich efektywnie samemu w domu. Trudność z aktywacją właściwej grupy mięśniowej.

Projekt skierowany jest do młodych kobiet w wieku rozrodczym planujących ciążę, po porodzie, sportsmenek.

Telerehabilitacja (zdalny trening) z wykorzystaniem biofeedbacku- wizualizacja skurczu mięśni na ekranie smartfona za pomocą specjalnie zaprojektowanej aplikacji. Wykorzystanie bezprzewodowego urządzenia ( sonda dopochwowa) obrazującego ćwiczenia i ich jakość na ekranie smartfona to rewolucja. Zapewnia intymność ćwiczeń w domu, ale także nadzór profesjonalisty – transmisja danych do fizjoterapeuty i ocena postępów rehabilitacji.

Urządzenie jest dostępne na rynku od kilku miesięcy – brakuje systemu w postaci portalu telemedycznego oraz serwisu premium. Ćwiczenia żeby były w 100% efektywne wymagają zaangażowania fizjoterapeuty lub trenera.

Rozwiązanie może mieć charakter globalny – współpraca z amerykańskim producentem przewiduje już ten kierunek rozwoju. Efektywność urządzenia, systemu telerehabilitacji (zdalny trening) w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u młodych kobiet i atrakcyjność interwencji u kobiet ćwiczących profilaktycznie testowana jest obecnie naukowo w ramach pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.

Poszukujemy partnerów do realizacji następujących zadań:

  1. Wykonanie systemu teleinformatycznego do zdalnej opieki nad pacjentami dla gabinetów fizjoterapii, trenerów personalnych i lekarzy ginekologów pozwalającego na obsługę informacji z ćwiczeń z sondą dopochwową oraz administrowanie danymi medycznymi.
  2. Stworzenie portalu społecznościowego z tematyką kobiecą w oparciu o ćwiczenia mięśni dna miednicy, ale z możliwością rozszerzenia o inne usługi telemedyczne.
  3. Wsparcie w zakresie przeprowadzenia dużej kampanii uświadamiającej wagę mięśni dna miednicy w życiu kobiet i konieczność profilaktyki.
  4. Partnerzy otrzymują możliwość współpracy i zaangażowania biznesowego w projekt realizowany przez młodych, kompetentnych, doświadczonych ludzi będących pasjonatami tematu z pomysłem na komercjalizację rozwiązania.

Poznaj autorkę:

Urszula Wójtowicz, Prezes Zarządu Fundacja Force Feminite- Innowacyjna kobiecość !

Ul. Pędzichów 24/6, 31-152 Kraków

W: www.forcefeminite.pl

E: fundacja <at> forcefeminite.pl