Przeciwciała o unikalnej swoistości do diagnostyki nowotworów

Przeciwciała o unikalnej swoistości do diagnostyki nowotworów

Projekt dotyczy wykorzystania przeciwciał o unikalnej swoistości do diagnostyki nowotworów. W trakcie badań nad mimikrą cząsteczkową uzyskaliśmy przeciwciała poliklonalne i monoklonalne rozpoznające bateryjne polisacharydy oraz dotąd niezidentyfikowane antygeny w ludzkich tkankach – przede wszystkim nowotworowych. W dotychczasowych testach przeciwciała wykazywały silną, swoistą reakcję z szeregiem tkanek nowotworowych pobranych od pacjentów. W kolejnym etapie planujemy uzyskanie i przebadanie większego panelu przeciwciał monoklonalnych pod kątem ich reaktywności z różnego rodzaju nowotworami celem wytypowania optymalnego narzędzia do szybkiej i skutecznej diagnostyki nowotworów, zwłaszcza tych które sprawiają trudności przy zastosowaniu dostępnych metod.

Poszukujemy partnerów zainteresowanych wykorzystaniem uzyskanych przez nas przeciwciał w diagnostyce nowotworów. W szczególności zależy nam na współpracy ze specjalistami zajmującymi się diagnostyką nowotworów, posiadających dostęp do szerokiego panelu bioptatów uzyskanych od pacjentów.


Poznaj prezentera:

Tomasz lipiński

Przeciwciała o unikalnej swoistości do diagnostyki nowotworów

Dr Tomasz Lipiński jest absolwentem biotechnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Po zakończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN gdzie uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych w 2000r. Pierwszy staż zagraniczny odbył w National Institute for Biological Standards and Control w Potters Bar w Wielkiej Brytanii w ramach stypendium sponsorowanego przez NATO. Kolejny staż odbywał na Uniwersytecie Albertańskim w Edmonton w Kanadzie gdzie następnie został zatrudniony jako Research Associate (2006-2010).
Po powrocie do kraju nawiązał współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ celem realizacji interdyscyplinarnego projektu NAOMIS/BioSens.

PODZIEL SIĘ