
Druk 3D w zastosowaniach medycznych, to jedna z najszybciej rozwijających się technologii, otwierająca praktycznie nieograniczone opcje dla współpracy
Druk 3D to technologia pozwalająca na wytwarzanie przestrzennych obiektów o właściwościach trudnych do otrzymania innymi, klasycznymi metodami. Jako główną zaletę wymienia się możliwość wytworzenia realnego obiektu w krótkim czasie przy nakładzie stosunkowo niskich kosztów. Wytwarzane w ten sposób przedmioty pozwalają m. in. przedsiębiorstwom na szybką weryfikację koncepcji biznesowych, prowadzenie testów z konsumentami końcowymi czy wytwarzanie części zamiennych.
Technologie przyrostowe (AM) zostały uznane za jedną z najbardziej obiecujących technologii produkcyjnych na poziomie globalnym. Uważa się, że umożliwiają przejście z masowej produkcji na masową personalizację w kilku wiodących sektorach. Technologia druku 3D wciąż jednak działa w oderwanych i podzielonych łańcuchach wartości w Europie. Częściowo jest to spowodowane brakiem kontaktu między dostawcami technologii przyrostowych a zagregowanym popytem.
Zarówno na świecie, jak i w Polsce technologie przyrostowe używane są w lotnictwie, branży motoryzacyjnej czy jako prototypy w firmach produkcyjnych. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania tymi technologiami w sektorze lifescience.
Drukowane atrapy protez dłoni, wysoko wyspecjalizowane implanty znajdujące zastosowanie w chirurgii rekonstrukcyjnej czy przyrządy-sztućce ułatwiające spożywanie posiłków przez osoby z drżeniem rąk to tylko niektóre z przykładów użycia w medycynie.
Małopolska jest członkiem europejskiego przedsięwzięcia pod nazwą Inicjatywa Awangarda, w której celem jednego z projektów pilotażowych jest przyspieszenie wprowadzenia na rynek Unii Europejskiej aplikacji wykorzystujących technologię druku 3D.
Sesja Printed Health na #LSOS19 jest realizowana we współpracy z Inicjatywa Awangarda, a jej celem jest przedstawienie możliwości podejmowania wspólnych przedsięwzięć , projektów i wyzwań ukierunkowanych na wykorzystanie technologii druku 3D dla celów medycznych.
Nie masz oferty? Zarejestruj się jako uczestnik

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach Inicjatywy Awangarda.




Lider Sesji:
Justyna Uman-Ntuk, innoMED
Na co dzień zajmuje się wspieraniem innowacji i edukacją w zakresie nowych technologii w medycynie, prowadząc agencję event-marketingową innoMED. Organizator i pomysłodawca wielu konferencji i programów naukowo-szkoleniowych. Do najbardziej znanych realizacji należy MEDmeetsTECH – platforma łącząca świat medycyny, technologii oraz biznesu a także Printed Health, czyli cykl konferencji dotyczący medycznego druku 3D.
Lista Prezentacji:
- Biodruk, protezy 3D i nowości na rynku technologii przyrostowych w medycynie – Justyna i Effiom Uman – Ntuk, Printed Health
- Vanguard Initiative 3D Printing Pilot Project, an opportunity for Malopolska’s Life Science Cluster – Wim De Kinderen
- Orthopedic and Prosthetic market supported by Additive Manufacturing – Konrad Kordas, New Era Materials Sp. z o.o.
- Jak wspierać prace chirurga? Wizualizacje medyczne – Mateusz Kierepka, MedApp
- 3D printing of patient specific guides and implants – progress and limitations – Bartłomiej Wysocki,MaterialsCare
Wprowadzenie do sesji