Ekstrakty roślinne

Na rynku produktów kosmetycznych systematycznie pojawiają się nowe produkty zawierające substancje aktywne pozyskiwane ze świata roślin. W tej grupie coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne oparte na surowcach spełniających standardy stawiane kosmetykom naturalnym i organicznym (COSMOS). Ekstrakty otrzymane w warunkach nadkrytycznego CO2 (SC-CO2) stanowią interesującą alternatywę dla ekstraktów roślinnych pozyskiwanych tradycyjnymi metodami. Parametry prowadzenia procesu SC-CO2, pozwalają na uzyskanie surowców o bardzo wysokiej czystości, wolnych od zanieczyszczenia konwencjonalnymi rozpuszczalnikami. Ponadto, stosunkowo niskie temperatury oraz atmosfera beztlenowa pozwalają uniknąć utleniania oraz termicznego rozkładu bioaktywnych składników zawartych w ekstraktach roślinnych takich jak triglicerydy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), fosfolipidy, tokoferole, karotenoidy, fitosterole czy fitohormony.

Celem badań przeprowadzonych przez zespół badawczy „Chemia i Technologia Kosmetyków”, pracujący w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej, na WIiTCH Politechniki Krakowskiej, była ocena ekstraktów pozyskiwanych w warunkach nadkrytycznego ditlenku węgla, jako potencjalnych, wielofunkcyjnych surowców w produktach kosmetycznych. Badano wpływ dodatku wybranych ekstraktów pozyskanych w warunkach nadkrytycznego CO2, na właściwości fizykochemicze i użytkowe kosmetyków do mycia oraz emulsji do pielęgnacji skóry dojrzałej. Szczególną uwagę zwrócono na nawilżające działanie zastosowanych w kompozycjach myjących ekstraktów z nasion owoców jagodowych (czarnej porzeczki, truskawki, jeżyny i aronii) oraz na działanie ograniczające przetłuszczania się skóry i zmniejszające pory kosmetyków zawierających SC-CO2 ekstrakt z chmielu. Ocenę wpływu w/w ekstraktów na stan skóry przeprowadzono w oparciu o test probantów, stosując analizator stanu skóry (AramoTS, Aram HUVIS Co, Ltd).

Otrzymano stabilne, efektywnie działające preparaty kosmetyczne, czyste mikrobiologicznie i bezpieczne w aplikacji. Testy aparaturowe potwierdziły pozytywny wpływ zastosowanych ekstraktów na stan skóry, osób testujących produkty.

Omówione preparaty kosmetyczne, zawierające ekstrakty SC-CO2, są przedmiotem zgłoszeń patentowych.

Oferta, czyli cel prezentacji

Naszą ofertą jest sprzedaż lub licencja prawa do opatentowanych wynalazków. Oferta skierowana jest do firm zainteresowanych ich wdrożeniem. Istniej również możliwość współpracy z Politechniką Krakowską, w dziedzinie opracowywania receptur kosmetyków, badania właściwości fizykochemicznych i aplikacyjnych oraz pozyskiwania ekstraktów roślinnych oraz badania ich właściwości.


O Prezentującym

Zespół badawczy „Chemia i Technologia Kosmetyków”, pracujący w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej, na WIiTCH Politechniki Krakowskiej posiada doświadczenie w zakresie pozyskiwania, badania właściwości oraz zastosowaniem surowców pochodzenia naturalnego w produktach kosmetycznych i produktach chemii gospodarczej.

Elżbieta Sikora

Elżbieta Sikora

Współpracujemy z firmami kosmetycznymi w dziedzinie opracowywania na zlecenie receptur kosmetyków, badania właściwości fizykochemicznych i aplikacyjnych preparatów kosmetycznych, praktyk i staży studentów oraz wspólnej realizacji badań B+R w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dotyczących preparatów kosmetycznych.


Zapraszamy do wysłuchania całej prezentacji podczas tegorocznej edycji
Life Science Open Space.
Kiedy?
11.10.2018, godz. 9:00-22:00
Gdzie?
ICE Centrum Kongresowe | ul. Marii Konopnickiej 17 | Kraków

Life Science Open Space 2018